Csupor Anna : A női alkoholizmus - Túlterheltségre alkohol?
Sajnos a túlzott alkoholfogyasztás egyre nagyobb mértékben érinti a nőket is. Jelenleg kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy pontosan hány nő érintett a problémás szerhasználatban, az látható azonban, hogy van egy ún. konvergenciahatás, azaz a férfi-női szerhasználat aránya egyre inkább közelít egymáshoz. Míg korábban ez az arány 5:1 volt a férfiak javára, most inkább a 3:1 arányról beszélhetünk. Ennek oka több tényezőre is visszavezethető, most kettőt emelnék ki.
Sajnos a túlzott alkoholfogyasztás egyre nagyobb mértékben érinti a nőket is. Jelenleg kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy pontosan hány nő érintett a problémás szerhasználatban, az látható azonban, hogy van egy ún. konvergenciahatás, azaz a férfi-női szerhasználat aránya egyre inkább közelít egymáshoz.
Míg korábban ez az arány 5:1 volt a férfiak javára, most inkább a 3:1 arányról beszélhetünk.
Ennek oka több tényezőre is visszavezethető, most kettőt emelnék ki.
Egyik ok, az ivás kulturális elfogadottsága, hiszen hazánk alkoholfogyasztás tekintetében a megengedő országok táborát erősíti. Noha a női részegséget ma is megvetés kíséri, azon már senki nem botránkozik meg, ha egy társaságban egy nő annyit és úgy iszik, mint a férfiak.
A társadalmi elfogadást erősítik a reklámok is, melyek a tudatalattit célozzák, azt a hamis képet sugallva, hogy a trendi, életvidám, elegáns nő drága és márkás italt iszik.
A függőség kialakulásának tényezői közül most a stresszt, a túlhajszoltságot emelném ki.
A munkahelyen való helytállás, esetleg karrier építés mellett az anyai, szülői és háztartási teendők - jóindulatú férfi segítés mellett is - leginkább a nőkre maradnak. A mindennapi versenyben helyt kell állni a munkában, beosztottként, akár vezetőként, illetve a családban, feleségként, anyaként, sokszor gyerekként (szülőket támogatva) úgy, hogy mindeközben - a kor elvárásának megfelelően - maradjon fitt, vidám, fiatalos.
Popper Péter azt mondta erre: „Ez egyszerűen sok, ennyi bőrt nem lehet lehúzni egy emberről. Ha megkérdeznék tőlem, mi a társadalom egyik legnagyobb betegsége, azt mondanám: a kimerült nők. Nem lehet egyszerre megfelelni a tradicionális és a modern családmodell támasztotta követelményeknek."
De igen, legalábbis kell, s ezzel próbálkoznak a nők százezrei, milliói és ezt várja el a társadalom is.
Csoda-e, ha a nők közül is egyre nagyobb arányban válnak függővé, nyúlnak a pohár után, jobb esetben csak esténként, mert „megérdemlik", hogy a nap végén kicsit letegyék a terheket, agyukból kikapcsolják a rájuk zúduló feladatok áradatát, kilépjenek a valóságból.
Pedig az alkoholba vagy más szerhasználatba történő menekülés hibás megküzdési mechanizmus, csak tüneti kezelés.
Az oki kezelés azt jelenti, hogy nem eltoljuk, elodázzuk a problémát, hanem megoldjuk azokat.
Ennek része - a szerhasználat elhagyása mellett - a saját életre történő ránézés, megfelelő napi rutin kialakítása, önmagunk igényeinek felismerése, határaink tartása, kapcsolataink rendezése.
Ha bárki úgy érzi, hogy mindezzel nem tud egyedül megbirkózni, ne féljen segítséget kérni. Kevésbé súlyos függőség esetén már néhány beszélgetés sokat tud segíteni abban, hogy az új élet alappillérei letehetők legyenek.
A fenti kérdésekkel rendelőnkben Csupor Anna foglalkozik