Párkapcsolati problémák, zavarok
Az “együttjáráshoz” képest az együtt élő vagy házastársi kapcsolatban lévő párok nemcsak elkötelezettebbek a kapcsolatban, hanem a kapcsolat története is hosszabb. Ez az időtáv lehetőséget ad a párkapcsolat fejlődésére. Ugyanakkor a hosszútávú kapcsolatot több, a fejlődés szempontjából hátrányos kihívás is érheti. Csak a kellően erős, megfelelően karbantartott kapcsolat állja ki az idő próbáját, és viseli el az élet kihívásait.
Néhány gyakori zavar
- egy harmadik szereplő felbukkanása
- a “vele vagy nélküle” dilemma
- kóros féltékenység
- állandósult veszekedések, félreértések
Mi állhat ezek hátterében?
- Elmulasztjuk, nem merjük elmondani már a kapcsolat elejétől, hogy mik az igényeink, mi az elképzelésünk a kapcsolat tartalmát illetően
- Figyelmen kívül hagyjuk, hogy különböző családi mintával, vagyis kapcsolati mintával rendelkezünk,
- Nem vesszük észre azokat a változásokat, melyek az eltávolodás veszélyével járnak. Pl. az érdeklődési körünk elkezd nagyon eltérő irányban alakulni
- Nem merjük nyíltan megbeszélni a szexuális igényeinket, nehézségeinket,
- A két nem nemi szerepének összekeveredése, aránytalansága
A problémák felerősödését azonban nem kell feltétlenül fenyegetőnek tekinteni, hiszen épp a problémák, illetve ezek közösen történő megoldásai adnak lehetőséget a párkapcsolat fejlesztésére, kapcsolatuk változtatására, ezáltal egy jobb életminőség kialakítására.
Egyes vélemények szerint a sérült kapcsolatoknak több mint a fele megmenthető párterápiával. Ha pedig mégis szakításra, válásra kerülne a sor, a párterápia segíthet a szakítási, válási döntés meghozatalában is, megkímélve ezzel a pár tagjait a több hónapos érzelmi hercehurcától, segítve a kapcsolat lezárását. A párterápia segíti a pár tagjait a válás utáni megfelelő szülői együttműködés kialakításában is. A konfliktusból tanulva a pár újraépítheti azt, ami összeomlott pontosan azokra az erősségekre támaszkodva, amelyek megmaradtak.