Sebestyén Szilvia Tünde: A testorientált ICD terápia módszere
Sebestyén Szilvia Tünde integratív szemléletű pszichológus, coach, képzésben lévő Testorientált ICD terápiás konzultáns írása az ICD módszeréről, az ICD-vel való találkozásáról és saját szakmai útjáról
Mi az a testorientált ICD terápia?
Az ICD az egyik, Magyarországon is elérhető szomato-pszichoterápiás (body psychotherapy) módszer.
Pár gondolat általánosságban a test-terápiákról, a magyar szomato-pszichoterápiás egyesület weblapjáról:
„…Az ember minden szinten magán viseli saját élettörténete lenyomatait. Az emlékek nem csak az agyban raktározódnak el, hanem a test egészében. Testtartásunk, mozdulataink, hangunk, izom- és ízületi elváltozásaink, jellegzetes arckifejezésünk, ráncaink a minket ért hatásokról, élményeinkről mesélnek.
Testi jelenlétünk a magzati állapotunk igen korai szakaszáig nyúlik vissza. Testünk jelen volt teljes életünk során, és tapasztalatokat, élményeket, benyomásokat gyűjtött akkor is, mikor még a jelenségek megnevezésére szolgáló szavakat sem ismertük.
Különböző szomato-pszichoterápiás technikák segítségével legkorábbi tapasztalataink testi érzetek szintjén őrzött lenyomatai is előhívhatóak és tudatosíthatóak, így életünk korai szakaszában elszenvedett traumáink, személyiségünk bázisát meghatározó alapélményeink is feltárhatókká válnak.
A szomato-pszichoterápiás módszerek – a verbális feltáró, támogató munka kísérete mellett – a testbe íródott élettörténet feltárását, tudatosítását, átdolgozását, integrálását tűzik ki célul.
A szomato-pszichoterápiás folyamat egy rendkívül izgalmas felfedező utazás, amelyben egy képzett, saját élmények hosszú sorát megtapasztalt terapeuta dolgozik a kliens testi és lelki élményeivel párhuzamosan, meghatározott szakmai és etikai szabályok keretei között.”
(https://hibp.hu/az-iranyzatrol/)
Az ICD egy folyamatosan fejlődő integratív test-fókuszú terápiás irányzat. Integratív, tehát több hagyományos pszichoterápiában használatos technikát ötvöz a munka során. Test-fókuszú, mivel a hagyományos pszichoterápiákban használatos módszereken túl dolgozunk a testtel is, fókuszunkat folyamatosan a testen tartjuk. „Érzelmi és pszichés folyamataink ezáltal integráltabbakká válnak. A különböző szintek, amelyeken az embert megközelítjük, kölcsönösen támogatják és kiegészítik egymást.
Gyakorlati szempontból a fentiek azt jelentik, hogy ösztönös késztetéseinket, valamint érzelmi és mentális folyamatainkat hozzákapcsoljuk testünk légzéséhez, hangadásához és mozgásához.” (https://www.icdawareness.com/a-modszerrol/)
Az Integrative Core Dynamics képzés része az EABP-akkreditált pszicho-szomatoterapeuta képzésnek. (Az EABP az európai szomato-pszichoterápiás egyesület nevének rövidítése: https://eabp.org/)
Fontosnak tartom azt is megemlíteni, hogy az egyéni konzultációk mellett csoportos formában is elérhető az ICD Magyarországon, immáron 9 éve. A módszert egy Horvátországi házaspár fejlesztette ki, az EABP elvárásokkal összhangban, neo-reichiánus alapokon. Horvátországban több, mint 20 éve elérhető ez a testpszichoterápiás módszer.
Az ICD irányába részben a szakmai kíváncsiságom vezetett: szerettem volna tapasztalatot szerezni olyan módszerek kapcsán is, amikről az állami képzés során hallottam, de kipróbálni nem volt módom. Részben pedig a saját önismereti témáimra kerestem érdemi választ. Ez a két téma a családomban női ágon jellemző szomatizációs hajlam, tehát hogy a lelki terhek testi tünetek formájában jelennek meg; férfiágon pedig a függőség, s ezek kombinációjának az életemre gyakorolt hatása.
Igazából nem terveztem ezt a módszert kitanulni, nem azzal a céllal fogtam bele. Csak kipróbálni akartam, hogy mi is ez, milyen hatással van rám. Először egy 5 napos, intenzív önismereti élmény alkalmával próbáltam ki a módszert, gyakorlatban. Azt tapasztaltam, hogy a számomra jó, hogy működik. Hogy történnek a változások a lelki világomban is és az életemben is. Hogy olyan minőségeket is kinyit bennem, amiket korábban nem tapasztaltam meg. Hogy olyan témák váltak hozzáférhetővé, amiről tudom, hogy nehezen megközelíthetőek, lassan gyógyulnak – bizonyos terápiás módszerekkel egyáltalán nem változnak. Engem meggyőzött a tapasztalás. Így kezdődött.
Hozzátartozik a történethez, hogy más módszereket is kipróbáltam, amiket jónak, hatékonynak éreztem, szerencsére egyre több módszer elérhető Magyarországon. 300 órát pszichodrámáztam például, mielőtt elmélyültem a test-terápiák világában. Kipróbáltam a szomatodrámát és a sokat vitatott, de egyre népszerűbb családállítást is. Ugyancsak közel áll a szívemhez a személyközpontú terápiák világa és értékrendje, tagja vagyok az Európai Személyközpontú Terapeuták és Tanácsadók segyesületének (https://pce-europe.org/). Mégis, az ICD módszerével haladtam tovább. Ennek a hátterében a módszer komplexitása, hatékonysága és intenzitása áll, amit a gyakorlatban volt lehetőségem megtapasztalni, ami számomra többet ér bármely elméletnél.
Milyen probléma esetén ajánlható az ICD módszer?
Mivel egy integratív, komplex módszerről beszélünk, számos probléma esetén hatékony segítséget tud nyújtani. Talán rövidebb felsorolni azt, hogy mivel nem dolgozunk: klinikai, pszichiátriai ellátást igénylő állapotok esetében nem használható a módszer.
A folyamat hossza nagy mértékben függ a kliens témájától és attól, hogy ő milyen tempóban tud és szeretne haladni, mi a terápiás cél, és milyen mértékű és típusú a teher, amin dolgozni akar. Tapasztalatom az, hogy a lélek tempóját nem érdemes sürgetni. Megérik a munka eredménye - mint a gyümölcs a fán - amikor az ügyfél megérett az adott fejlődési szint elérésére.